Odwiedź nasz profil na FacebookOdwiedź nasz profil na Instagram

Leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu Warszawa Żoliborz

Bruksizm to nie tylko nieprzyjemna dolegliwość, ale również poważny problem zdrowotny. Dlatego warto uporać się z nim jak najszybciej. Botoks to skuteczne rozwiązanie na bruksizm - rozluźnia mięśnie, a przez to redukuje problem mimowolnego zaciskania zębów.

Co da Ci zabieg botoksem na bruksizm?

 • rozluźnienie mięśni żwaczy,
 • zmniejszenie bólu i dyskomfortu,
 • znaczną poprawę jakości życia,
 • długotrwałą ulgę (botoks działa do 6 miesięcy).

Skontaktuj się z nami, aby umówić termin zabiegu!

leczenie bruksizmu żoliborz

Czym jest bruksizm?

Jest to schorzenie zaliczane do zaburzeń układu ruchowego narządu żucia. Bruksizm objawia się nieświadomym zgrzytaniem zębami i zaciskaniem szczęk. Mimowolne ruchy mięśni występują bardzo często w nocy, podczas snu. Nie wszyscy pacjenci są więc świadomi, że dotyczy ich ten problem. 

Na bruksizm mogą wskazywać następujące symptomy:

 • poranne bóle głowy,
 • bóle szyi i karku,
 • częste problemy z zębami,
 • nadwrażliwość dziąseł,
 • bóle w rejonie żuchwy lub skroni,
 • trzeszczenie żuchwy podczas jedzenia.

Bruksizm - czym jest spowodowany?

Czynników wywołujących problem mimowolnego zgrzytania zębami może być wiele. Bezpośrednią przyczyną bruksizmu są nadmiernie napięte mięśnie żuchwy. Zjawisko to może być spowodowane np. wadą zgryzu, schorzeniami o podłożu neurologicznym, czy stosowaniem niektórych leków. Jednak zdecydowanie najczęstszą przyczyną bruksizmu jest długotrwały stres, który powoduje nieświadome skurcze mięśni. 

Organizm poddany czynnikom stresowym automatycznie przygotowuje się do walki lub ucieczki. Te uwarunkowane ewolucyjnie reakcje przejawiają się m.in. w napięciu mięśni karku, czy szyi, a także żuchwy. Długotrwały stres powoduje, że stan ten zaczyna utrzymywać się, doprowadzając w końcu do bólu i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest więc rozluźnienie napiętych mięśni, które można osiągnąć m.in. przez terapię botoksem.

Jak działa botoks na bruksizm?

Warto zastosować kurację toksyną botulinową, która szybko rozwiązuje problem zaciskania zębów. Botoks jest doskonałym remedium na bruksizm, bowiem rozluźnia mięśnie żwacze. Mięśnie relaksują się, a dzięki temu następuje znaczna poprawa jakości życia. Botoks warto włączyć do terapii, której elementem powinno być też wypracowanie efektywnych strategii radzenia sobie z napięciem.

Toksyna botulinowa działa tak skutecznie, ponieważ blokuje komunikację między mięśniami a zakończeniami nerwowymi. Impulsy wysyłane przez układ nerwowy nie docierają więc efektywnie do mięśni i nie generują nadmiernych skurczów. Aktywność mięśni żwaczy zostaje więc osłabiona, a dzięki temu znikają przykre objawy związane z bruksizmem. 

Zabieg jest w pełni bezpieczny, gdyż podawane dawki botoksu są niewielkie. Cała procedura odbywa się też pod ścisłą kontrolą lekarza, który aplikuje preparat w sterylnych warunkach. Skuteczność kuracji botoksem na bruksizm wykazano w randomizowanych badaniach klinicznych. Stwierdzono, że jest to efektywna i bezpieczna metoda, która wykazuje się większą skutecznością niż tradycyjne sposoby leczenia (np. szyny okluzyjne, czy leki). 

Leczenie bruksizmu botoksem w Warszawie - jak wygląda?

Jeśli zgłosisz się do kliniki Dr Skin Care w Warszawie na leczenie bruksizmu botoksem, w pierwszej kolejności porozmawiamy z Tobą o Twoich dolegliwościach. Dzięki temu będziemy mogli wypracować odpowiednią strategię działania. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań do zabiegu, wykonamy terapię tak szybko, jak to możliwe.

Zabieg leczenia bruksizmu botoksem w Warszawie polega na ostrzyknięciu mięśni żuchwy odpowiednim preparatem. Procedura nie jest zwykle bolesna, ale możemy zastosować znieczulenie w formie kremu. Najczęściej nie jest to jednak konieczne - zabieg przeprowadzamy precyzyjnie, z użyciem bardzo cienkiej igły. Preparaty stosowane w Dr Skin Care są certyfikowanymi wyrobami medycznymi, które przeszły odpowiednie testy bezpieczeństwa.

Botoks na bruksizm - kiedy będą efekty?

Na finalne rezultaty leczenia bruksizmu botoksem trzeba nieco poczekać, ale znaczne złagodzenie objawów jest z pewnością tego warte. Nieprzyjemne dolegliwości wynikające z bruksizmu zwykle mijają w ciągu ok. 2 tygodni. Bóle żuchwy, głowy, czy karku znikają lub znacznie się zmniejszają. Poprawie ulega też jakość zębów, które już nie ocierają o siebie. Efekty botoksu utrzymują się natomiast przez kilka miesięcy. 

Dodatkowym efektem, który można zauważyć u osób z przerośniętymi mięśniami żuchwy, jest wyszczuplenie twarzy. W wyniku osłabienia mięśni zmniejszają one swoją objętość, a przez to twarz staje się bardziej smukła. Efekt ten często można zaobserwować po ok. 2-3 miesiącach.

Leczenie bruksizmu - przygotowanie do zabiegu

Zabieg nie należy do inwazyjnych metod, więc nie wymaga szczególnych przygotowań. Dobrze jest jednak 1-2 tygodnie wcześniej nie stosować substancji negatywnie wpływających na krzepliwość krwi. Unikaj więc alkoholu, aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przed zabiegiem odbędzie się konsultacja, podczas której wyjaśnimy wszelkie niejasności i sprawdzimy, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu.

Botoks na bruksizm Warszawa - zalecenia pozabiegowe

Po leczeniu bruksizmu botoksem w warszawskiej klinice Dr Skin Care staraj się unikać wysokiej temperatury. Lepiej jest więc zrezygnować z wizyty w saunie oraz solarium, a także z intensywnego wysiłku fizycznego. Po zabiegu otrzymasz też od nas szczegółowe zalecenia dotyczące postępowania po kuracji.

Przeciwwskazania do botoksu na bruksizm

Do najważniejszych przeciwwskazań do terapii bruksizmu botoksem należą:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • alergia na toksynę botulinową,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • choroby nowotworowe,
 • kuracja antybiotykami,
 • infekcje lub stany zapalne skóry.

Umów się na konsultację

DR SKIN CARE

Klinika medycyny estetycznej w Warszawie.
ZADZWOŃ
CENNIKPORADYKONTAKT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram