Odwiedź nasz profil na FacebookOdwiedź nasz profil na Instagram

Hialuronidaza

Hialuronidaza Warszawa Żoliborz

Hialuronidaza to enzym rozpuszczający kwas hialuronowy. Zabieg ten przeprowadzamy w przypadkach, gdy preparat nie dał pożądanego efektu lub pojawiły się powikłania. Wskazania do tego zabiegu to w szczególności duży obrzęk, silny ból, czy gorączka po podaniu kwasu hialuronowego. Jeśli po wypełnieniu ust, czy zmarszczek dzieje się coś niepokojącego, jak najszybciej zgłoś się do nas!

Kiedy trzeba wykonać hialuronidazę?

Kwas hialuronowy jest ogólnie bezpieczną substancją, ale w niektórych przypadkach mogą pojawić się powikłania. Ryzyko ich wystąpienia jest spore, jeśli zabieg był wykonywany przez osobę bez odpowiednich kwalifikacji. Niebezpieczeństwo wiąże się też z podawaniem preparatów nieznanego pochodzenia, bez stosownych certyfikatów. 

Hialuronidazę należy podać niezwłocznie, jeśli po zabiegu z kwasem hialuronowym występują objawy, takie jak:

 • duża opuchlizna,
 • ból, na który nie działają leki dostępne bez recepty,
 • zaczerwienienie i ocieplenie obszaru zabiegowego,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • problem z oddychaniem, 
 • zaburzenia widzenia.

Niepokojące symptomy mogą wskazywać na reakcję alergiczną, infekcję lub zagrożenie martwicą, dlatego trzeba jak najszybciej podjąć leczenie. Odpowiednio szybkie rozpuszczenie kwasu hialuronowego jest wtedy koniecznym krokiem.

Hialuronidaza

Hialuronidaza - wskazania estetyczne

Zabieg z użyciem hialuronidazy można wykonać również wtedy, gdy nie występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, czy życia. W przypadku podania zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego może okazać się, że efekt jest niezadowalający dla pacjentki lub pacjenta. Usta mogą być za duże lub kwas może być nierównomiernie rozmieszczony. Wtedy można także podać enzym rozpuszczający kwas hialuronowy, który szybko usunie skutki niefortunnego zabiegu.

Wskazania do hialuronidazy, które nie wymagają natychmiastowej reakcji to:

 • zbyt duża ilość preparatu,
 • niesymetryczne rozmieszczenie kwasu,
 • grudki,
 • przesunięcie się preparatu.

Na czym polega zabieg hialuronidazy w Warszawie?

Kiedy zgłosisz się do nas, ocenimy sytuację i wdrożymy odpowiednie leczenie. Jeśli zabieg jest planowy, najpierw przeprowadzimy konsultację w celu wykluczenia przeciwwskazań. Następnie wykonamy zabieg hialuronidazy, polegający na iniekcji enzymu, rozkładającego kwas hialuronowy. Podajemy preparat w miejsce, które wcześniej zostało poddane zabiegowi, za pomocą cienkiej igły.

Warto wiedzieć, że hialuronidaza to enzym występujący m.in. w jadzie owadów błonkoskrzydłych, więc u osób uczulonych na jad osy lub pszczoły może wystąpić reakcja alergiczna. Dlatego zwykle, gdy występuje konieczność podania hialuronidazy, na początku przeprowadzamy próbę alergiczną. Jeśli pacjent lub pacjentka nie wykazuje oznak alergii, przystępujemy do podania preparatu w miejsce docelowe.

W przypadku wystąpienia uczulenia, rozważamy inne możliwości postępowania. Jeśli po zabiegu hialuronidazy pojawi się reakcja alergiczna, podajemy odpowiednie leki. Warto jednak wiedzieć, że dla większości osób hialuronidaza jest bezpiecznym zabiegiem. Ostra reakcja uczuleniowa (anafilaktyczna) występuje bardzo rzadko, bo zaledwie u ok. 0,1% pacjentów.

Hialuronidaza Warszawa - przygotowanie do zabiegu

Do zabiegu hialuronidazy nie jest wymagane szczególne przygotowanie. Jeśli obserwujesz niepokojące objawy, takie jak silny ból i zaczerwienienie, zgłoś się do nas jak najszybciej. Jeśli zaś chcesz po prostu pozbyć się nieestetycznego efektu po źle podanym kwasie hialuronowym, po prostu umów się na dogodny dla Ciebie termin zabiegu. Przed wizytą najlepiej zmyć makijaż i oczyścić twarz.

Hialuronidaza - efekty

Hialuronidaza daje efekty praktycznie od razu, ponieważ kwas hialuronowy zostaje natychmiast rozpuszczony. Początkowo jednak po zabiegu może pojawić się lekka opuchlizna, siniaki i zaczerwienienie. Są to normalne objawy i nie świadczą jeszcze o reakcji alergicznej. Tego typu skutki uboczne zwykle znikają w ciągu 3-4 dni. 

Co ważne, po tym zabiegu Twoje tkanki wrócą do stanu sprzed podania kwasu hialuronowego. Hialuronidaza sprawi więc, że znikną nieestetyczne grudki, nierówności, czy asymetria. Po kilku tygodniach można ponownie wykonać zabieg z kwasem hialuronowym, aby poprawić kształt ust, czy wygląd skóry.

Zalecenia po zabiegu hialuronidazy

Bezpośrednio po zabiegu hialuronidazy nie dotykaj miejsca, które zostało poddane zabiegowi. Zrezygnuj na kilka dni z wizyt w saunie, solarium, czy na basenie. Unikaj też intensywnego wysiłku fizycznego i nie spożywaj alkoholu. Staraj się również nie narażać skóry na wysoką temperaturę. Pamiętaj, że najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń specjalisty, przeprowadzającego zabieg.

Hialuronidaza - przeciwwskazania

Przeciwwskazania bierze się pod uwagę, jeśli zabieg nie jest absolutnie konieczny ze względów zdrowotnych. Należą do nich m.in.:

 • alergia na jad owadów błonkoskrzydłych.
 • ciąża i karmienie piersią,
 • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
 • choroba nowotworowa,
 • aktywne choroby autoimmunologiczne.

Jeśli hialuronidaza jest bezwzględnie konieczna i pacjent zgadza się na zabieg, jest on przeprowadzany niezależnie od powyższych przeciwwskazań.

Hialuronidaza Warszawa - bezpieczeństwo

Hialuronidaza może budzić objawy ze względu na ryzyko wystąpienia alergii. Jednak w większości przypadków jest to bezpieczny zabieg. Wykonywanie hialuronidazy w profesjonalnym gabinecie, takim jak Dr Skin Care, dodatkowo obniża ryzyko wystąpienia powikłań. W naszej klinice jesteśmy bowiem w pełni przygotowani na niepożądane skutki uboczne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do nas, a wyjaśnimy Ci dokładnie szczegóły tego zabiegu.

Umów się na konsultację

DR SKIN CARE

Klinika medycyny estetycznej w Warszawie.
ZADZWOŃ
CENNIKPORADYKONTAKT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram