Odwiedź nasz profil na FacebookOdwiedź nasz profil na Instagram

04/05/2023

Jakie są przyczyny chrapania i czy można je wyleczyć?

Chrapanie jest nie tylko uciążliwe dla otoczenia, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia osoby śpiącej. Przyczynia się też do obniżenia jakości snu, co ma negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto poznać przyczyny chrapania i sposoby leczenia tej dolegliwości.

Co jest powodem chrapania?

Chrapanie jest spowodowane rozluźnieniem mięśni, które odpowiadają za kontrolowanie górnych dróg oddechowych. W niektórych przypadkach może to skutkować ich nadmiernym zwężeniem, a co za tym idzie, problemami z prawidłowym oddychaniem. Przejawem tego jest chrapanie, czyli dźwięk wynikający z wibracji wiotkich mięśni podniebienia i gardła.

Dolegliwość ta jest najbardziej niebezpieczna, jeśli trudności z oddychaniem powtarzają się bardzo często w ciągu nocy (powyżej 10 razy na godzinę). W takim przypadku mamy do czynienia z obturacyjnym bezdechem senny. Jego kolejnym objawem są epizody nagłego, głośnego chrapania. Bezdech senny jest groźnym schorzeniem, które może prowadzić do wielu innych chorób, a nawet bezpośredniego zagrożenia życia.

Jakie są skutki chrapania?

Jakie są przyczyny chrapaniaNawet jeśli nie cierpisz na bezdech senny, to i tak chrapanie może spowodować u Ciebie szereg niekorzystnych skutków. Jest ono przede wszystkim powodem niewyspania, wskutek czego w ciągu dnia czujesz zmęczenie i trudno Ci wykonywać codzienne obowiązki. Nie bez znaczenia jest również fakt, że chrapanie przeszkadza osobom w Twoim najbliższym otoczeniu. 

Jeśli natomiast rozwinie się u Ciebie bezdech senny, lista potencjalnych zagrożeń znacząco się powiększa. Dolegliwość ta może prowadzić m.in. do nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca, impotencji, czy choroby niedokrwiennej serca. U osób cierpiących na bezdech senny wzrasta też ryzyko zawału serca lub udaru.

Jak wyleczyć się z chrapania?

Istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się chrapania. Jednym z nich jest laserowe leczenie chrapania. Polega ono na podgrzaniu tkanek w obrębie podniebienia miękkiego, łuków podniebiennych, języczka i boków nasady języka. Podczas tego zabiegu energia lasera powoduje obkurczenie włókien kolagenowych, a dzięki temu - produkcję nowego kolagenu. 

Efektem zabiegu jest wzmocnienie wyżej wymienionych struktur. Zapobiega to ich opadaniu podczas snu i blokowaniu dostępu powietrza. Laserowe leczenie chrapania ma potwierdzoną klinicznie skuteczność, która wynosi ok. 90%. W Dr Skin Care zabieg ten jest wykonywany przez wykwalifikowanych specjalistów, na nowoczesnym sprzęcie. Dbamy o to, aby procedura przebiegała sprawnie i w komfortowych warunkach. Po zabiegu pacjent może praktycznie od razu wrócić do swoich codziennych zajęć - nie jest wymagany okres rekonwalescencji.

Umów się na konsultację

DR SKIN CARE

Klinika medycyny estetycznej w Warszawie.
ZADZWOŃ
CENNIKPORADYKONTAKT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram