26/04/2023
Bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami jest uciążliwą dolegliwością, ale możliwą do wyleczenia. Najlepiej jest połączyć kilka metod terapeutycznych, mając na uwadze przede wszystkim źródło problemu. Warto wiedzieć, że bruksizm może być spowodowany np. długotrwałym stresem, wadami zgryzu, nieudanym leczeniem stomatologicznym lub niektórymi chorobami.
Najczęściej występującą przyczyną bruksizmu jest silne napięcie i problemy z zarządzaniem swoimi emocjami. Każdy człowiek ma indywidualną odporność na stres, każdy też ma nieco inne strategie radzenia sobie z nim. W niektórych przypadkach napięcie, które nie zostaje skutecznie rozładowane, powoduje pewne reakcje fizjologiczne w ciele. Bruksizm jest jednym z najlepszych przykładów tego zjawiska. Istnieją jednak skuteczne metody zniwelowania tego napięcia i w efekcie poradzenia sobie z bruksizmem.
Jeśli zauważasz u siebie objawy bruksizmu, czyli ścieranie zębów, częste bóle głowy i karku, warto udać się do lekarza. Na początku najlepiej sprawdzić, czy bruksizm nie ma podłoża fizjologicznego (np. chorobowego). Jeśli jednak okaże się, że główną przyczyną dolegliwości jest stres, dobrze jest popracować nad strategią radzenia sobie z emocjami. W tym przypadku mogą sprawdzić się ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne, joga, czy spacery na świeżym powietrzu. Możesz też zgłosić się do fizjoterapeuty, który wykona rozluźniający masaż.
Skuteczne leczenie bruksizmu wymaga jednak kompleksowego podejścia. Rozważ więc również zastosowanie zastrzyków z toksyny botulinowej. Ten lek wywoła dość szybko efekt rozluźnienia mięśni żwaczy, dzięki czemu objawy bruksizmu ustąpią. Jest to doskonała metoda leczenia objawowego, która pomaga uporać się z dolegliwością. Bardzo trudno jest bowiem wypracować inną metodę radzenia sobie ze stresem, jeśli Twoje mięśnie mimowolnie się napinają. Zastosowanie botoksu na pewien czas osłabi ich aktywność, a to sprawi, że skutecznie wyeliminujesz pierwotne przyczyny problemu.
Toksyna botulinowa, powszechnie nazywana botoksem to znany i sprawdzony lek, mający szerokie zastosowanie w medycynie. Nie tylko wygładza on zmarszczki, ale również redukuje objawy migreny, przeciwdziała nadpotliwości, a także pomaga w leczeniu bruksizmu. Najważniejszą właściwością toksyny botulinowej jest blokowanie napięcia mięśniowego. Botoks hamuje miejscowe wydzielanie acetylocholiny, która jest neuroprzekaźnikiem, umożliwiającym przepływ impulsów z nerwów do mięśni. Efektem jest więc brak przekazania bodźca do mięśnia i brak jego skurczu.
Kiedy więc podamy toksynę botulinową w mięśnie żuchwy, osłabimy ich działanie. Dzięki temu objawy bruksizmu zmniejszą się, a Ty odczujesz znaczną poprawę samopoczucia. Bóle głowy, żuchwy, czy szyi, spowodowane bruksizmem, powinny ustąpić w ciągu kilku tygodni. Działanie to utrzymuje się nawet do pół roku, a w razie potrzeby iniekcje można powtórzyć. Zastrzyki z botoksu są bardzo skuteczne, a substancja ta została poddana gruntownym badaniom. Rzadko zgłaszane są objawy niepożądane, a wykonanie zabiegu w profesjonalnym gabinecie gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Bruksizm warto leczyć, bowiem brak działań może niestety prowadzić do nasilenia objawów. Dalekosiężnymi skutkami nieleczonego bruksizmu są m.in. pękanie lub wypadanie zębów, stan zapalny miazgi zębowej, szumy w uszach, zaburzenia równowagi, silne bóle głowy i kręgosłupa. Lepiej więc nie czekaj, tylko zacznij działać już dziś! Już teraz możesz umówić się na zabieg toksyną botulinową w Dr Skin Care! Tutaj czeka na Ciebie zespół doświadczonych specjalistów, którzy zatroszczą się o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Umów się na konsultację