Odwiedź nasz profil na FacebookOdwiedź nasz profil na Instagram

05/12/2022

Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych?

Na Twojej twarzy widoczne są „kurze łapki”, zmarszczki mimiczne na czole, czy wokół ust? Ze zmarszczkami mimicznymi można sobie poradzić! Warto też wiedzieć, jak zapobiegać ich powstawaniu, aby maksymalnie opóźnić proces starzenia się skóry. Poznaj skuteczne metody usuwania zmarszczek mimicznych i profilaktyki anti-aging!

Czym są zmarszczki mimiczne?

czym są zmarszczki mimiczneZmarszczkami mimicznymi określamy niewielkie załamania w powierzchni skóry, które powstały wskutek intensywnej mimiki twarzy. Do tego typu zmarszczek należą m.in. zmarszczki na czole, w tym tzw. lwia zmarszczka, zmarszczki wokół oczu lub w okolicach ust. Jeśli linie te są widoczne tylko podczas ruchu mięśni, trudno jeszcze mówić o zmarszczkach. Jednak z czasem zaczynają się one utrwalać i wtedy w skórze powstają stałe zagłębienia. 

Pierwsze zmarszczki mimiczne możesz na swojej twarzy zobaczyć już w okolicach 30. roku życia. U każdej osoby jednak procesy starzenia się przebiegają nieco inaczej. Niektóre osoby długo cieszą się gładką skórą, inne zaś obserwują pierwsze zmiany na swojej cerze jeszcze przed 30. urodzinami. Jest to spowodowane wieloma czynnikami - m.in. typem cery, genetyką, trybem życia i pielęgnacją skóry.

Zmarszczki mimiczne - jak powstają?

Na mechanizm tworzenia się zmarszczek mimicznych składa się kilka elementów, m.in. intensywność pracy mięśni i stan skóry. Kiedy mięśnie nieustannie pracują i kurczą się, na skórze powstają linie i nierówności. Jeśli jednak skóra jest odpowiednio sprężysta, zmarszczki te nie utrwalają się. Jednak skóra sucha, pozbawiona jędrności, łatwiej będzie ulegała odkształceniom i nie powracała już do stanu wyjściowego.

Za elastyczność skóry odpowiadają przede wszystkim tzw. białka podporowe, czyli kolagen i elastyna. Kiedy skóra zaczyna się starzeć, ich ilość jednak stopniowo się zmniejsza. Utrata cennych włókien podporowych powoduje, że cera jest coraz mniej jędrna i sprężysta. Skutkiem jest utrwalanie się zmarszczek mimicznych. Niebagatelną rolę w procesie tym odgrywa też stopień nawilżenia skóry. Im bardziej cera jest sucha, tym większa jest jej podatność na powstawanie zmarszczek. 

Jak zapobiegać tworzeniu się zmarszczek?

Jeśli chcesz uchronić się przed zbyt wczesnym starzeniem, najlepiej zadbać o zdrową dietę i odpowiednią pielęgnację. Podstawą odżywiania powinny być zbilansowane posiłki, bogate w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, kasze, czy orzechy. Warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce, zwłaszcza czerwone mięso, a zamiast tego częściej wybierać np. warzywa strączkowe, czy ryby ze sprawdzonych źródeł. Nie zapominaj też o spożywaniu nierafinowanych olejów roślinnych, zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Pomagają one utrzymać skórę w dobrej kondycji, wspierają jej barierę ochronną, dzięki czemu zapobiegają przesuszeniu i powstawaniu zmarszczek. 

Jeśli chodzi o pielęgnację, to kluczowe jest odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie skóry. Warto sięgać po kosmetyki, zawierające takie składniki jak kwas hialuronowy, ceramidy, substancje antyoksydacyjne (np. witamina C, koenzym Q10). Pomogą one zachować optymalne nawilżenie i wzmocnią barierę hydrolipidową. Dobrze sprawdzi się także retinol, który stymuluje wytwarzanie kolagenu, białka niezbędnego dla zachowania optymalnej jędrności skóry. 

Jak usunąć istniejące zmarszczki mimiczne?

Wysokiej jakości kosmetyki są niezbędne, aby spowolnić proces starzenia i tworzenia się zmarszczek. Jednak dobrze utrwalone zmarszczki mimiczne niestety nie znikną wskutek stosowania kremów. Jeśli chcesz sobie z nimi poradzić, najlepiej więc sięgnij po skuteczne zabiegi medyczne. Udając się do profesjonalnej kliniki, takiej jak Dr Skin Care, masz pewność, że specjaliści wybiorą najlepszą dla Ciebie metodę terapii.

W naszej klinice w celu usuwania zmarszczek mimicznych korzystamy przede wszystkim z toksyny botulinowej, czyli tzw. botoxu. Jest to znana i sprawdzona w medycynie estetycznej substancja, wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Mimo że w większych dawkach stanowi truciznę, to iniekcje z niewielką zawartością tej substancji są niegroźne i z powodzeniem służą do wygładzania zmarszczek. Dzieje się tak dlatego, że substancja ta blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe. Co za tym idzie, zmniejsza się aktywność mięśni, skóra więc nie marszczy się i powraca do wcześniejszego stanu.

Zmarszczki mimiczne a botox

Botox skutecznie radzi sobie ze zmarszczkami mimicznymi, ponieważ rozluźnia mięśnie, odpowiedzialne za ich tworzenie. Substancja została bardzo gruntownie przebadana. Rezultaty oceniane były dobrze zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentów. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania toksyny botulinowej zależy jednak w dużej mierze od doświadczenia osoby, która wykonuje zabieg. Dlatego warto zgłaszać się tylko do wysoko wykwalifikowanych specjalistów, takich jak eksperci z Dr Skin Care. W naszej klinice botox na zmarszczki jest stosowany przez doświadczonych specjalistów, którzy dbają o to, aby zabieg był bezpieczny i bardzo efektywny. Zgłoś się do nas, aby odzyskać gładką skórę bez zmarszczek!

Umów się na konsultację

DR SKIN CARE

Klinika medycyny estetycznej w Warszawie.
ZADZWOŃ
CENNIKPORADYKONTAKT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram