Odwiedź nasz profil na FacebookOdwiedź nasz profil na Instagram

14/06/2023

Ile powinno się pić wody? Wpływ wody na stan skóry i procesy starzeniowe

Woda może stanowić nawet 60% całej masy ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to składnik kluczowy dla funkcjonowania organizmu. Ma ona też dobroczynny wpływ na stan skóry. Odpowiednie nawodnienie pozwala na zachowanie gładkiej i jędrnej cery oraz spowalnia procesy starzenia. Dowiedz się, ile wody dziennie należy pić i jaki jest dokładnie wpływ wody na skórę!

Ile wody pić dziennie?

ile wody pić dzienniePrzyjmuje się, że dziennie dorosły człowiek powinien pić ok. 1,5-2 litry wody. Warto jednak wziąć pod uwagę różne uwarunkowania, wynikające m.in. z trybu życia, czy panującej na dworze temperatury. W przypadku osób, które są bardzo aktywne, zapotrzebowanie na wodę będzie większe - nawet ok. 3,5 litra. Zalecana ilość spożywanej wody wzrasta również w przypadku gorączki lub podczas przebywania w upalnym środowisku.

Do całkowitej ilości spożywanej wody liczy się nie tylko czysta woda, ale wszelkie produkty, które ją zawierają. Szacuje się jednak, że człowiek jest w stanie z jedzenia dostarczyć ok. 700 ml wody. Reszta powinna być więc uzupełniona poprzez płyny. Mimo że w świetle powszechnej opinii najlepiej pić czystą wodę, dobrze sprawdzą się też soki warzywne i owocowe, a nawet kawa i herbata. Wykazano bowiem, że napoje zawierające kofeinę równie skutecznie mogą nawadniać organizm jak woda. 

Jak woda wpływa na skórę?

Dostarczanie optymalnej ilości wody ma pozytywny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu. Woda reguluje procesy metaboliczne, uczestniczy w transporcie ważnych substancji odżywczych. Pomaga też utrzymać odpowiednie pH, temperaturę oraz ciśnienie tętnicze. Woda ma również bardzo korzystny wpływ na skórę.

Woda wspomaga działanie warstwy hydrolipidowej skóry, która z kolei chroni ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Uczestniczy też w procesach odnowy naskórka i wpływa na prawidłową pracę fibroblastów, produkujących kolagen oraz elastynę. Optymalne nawodnienie sprawia, że skóra jest nawilżona, jędrna i gładka. 

Wpływ wody na skórę polega też na zapewnianiu jej odpowiedniego kolorytu. Dobrze nawilżoną skórę można więc rozpoznać po jednolitej, promiennej barwie. Z kolei odwodniona skóra cechuje się ziemistością i nierównym kolorytem. 

Jak nawilżyć skórę od zewnątrz?

Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia pomoże utrzymać nawilżenie skóry, ale rzadko kiedy będzie wystarczające. Należy zatem zadbać też o stosowanie optymalnego nawilżenia z zewnątrz. Podstawą są kremy, oparte na olejach i masłach roślinnych, takich jak olej migdałowy, makadamia, arganowy, czy masło shea. 

Należy raczej unikać olejów mineralnych, takich jak parafina, czy wazelina. Bardzo dobrze izolują one skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jednocześnie jednak blokują jej wymianę gazową i mogą powodować zatykanie porów. Zalecane są tylko w nielicznych przypadkach, np. skóry bardzo suchej i atopowej. 

Zabiegi nawadniające skórę - jakie wybrać?

Kiedy nawodnienie od wewnątrz to za mało, z pomocą przychodzą zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej. Jedną z zalecanych w tym przypadku metod jest mezoterapia mikroigłowa, polegająca na wykonywaniu regularnych mikronakłuć w skórze. Dodatkowo stosuje się koktajle odżywcze, dobrane specjalnie do potrzeb skóry. Dzięki niewielkim uszkodzeniom skóry składniki czynne mogą lepiej penetrować w głąb tkanek. Mikrourazy powodują też uruchomienie procesów naprawczych, skutkujących wzmocnieniem i nawilżeniem cery. 

W badaniach dotyczących mezoterapii mikroigłowej z zastosowaniem kwasu hialuronowego ukazano jego efektywność w biorewitalizacji i zwiększeniu nawilżenia skóry. Przykładowo, w 2020 r. opublikowano raport, w którym udokumentowano wpływ tego zabiegu na skórę 5 kobiet w wieku 38-70 lat. Przed rozpoczęciem terapii u osób badanych widoczne były liczne oznaki starzenia się skóry, brak jędrności, a także niski poziom nawilżenia. 

Mezoterapia mikroigłowa z użyciem kwasu hialuronowego we wszystkich przypadkach znacząco poprawiła stan skóry. Badane kobiety zauważyły zwiększenie nawilżenia, ujędrnienie i spłycenie zmarszczek. (Zastosowanie mezoterapii mikroigłowej w biorewitalizacji skóry twarzy – opis przypadków).

Umów się na konsultację

DR SKIN CARE

Klinika medycyny estetycznej w Warszawie.
ZADZWOŃ
CENNIKPORADYKONTAKT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram