Odwiedź nasz profil na FacebookOdwiedź nasz profil na Instagram

13/06/2023

Czy depilacja laserowa boli?

Depilacja laserowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów usunięcia niechcianego owłosienia. Wiele osób jednak obawia się bólu, jaki może towarzyszyć temu zabiegowi. Czy jest się czego bać i w jaki sposób zmniejszyć nieprzyjemne odczucia? Przeczytaj, aby poznać odpowiedzi na te pytania!

Ból podczas depilacji laserowej - z czego wynika?

Czy depilacja laserowa boliDepilacja laserowa polega na emitowaniu wiązki świetlnej, która oddziałuje na melaninę, zawartą w mieszkach włosowych. Barwnik ten pochłania energię lasera i dzięki temu włos ulega zniszczeniu. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ale może powodować nieprzyjemne odczucia, zwłaszcza u bardziej wrażliwych osób.

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy depilacja laserowa boli, nie jest prosta. Ból odczuwany podczas depilacji laserowej uzależniony jest od indywidualnych doznań, ale także od depilowanej strefy. Za najbardziej bolesne miejsce uważa się okolice bikini. Skóra w tym obszarze jest bowiem dość delikatna. Jednak depilacja laserowa bikini jest zdecydowanie bardziej komfortowa niż np. depilacja woskiem. 

Drugą wrażliwą strefą jest twarz, zwłaszcza w rejonie tzw. wąsika. Niektóre osoby mogą też odczuwać pewien dyskomfort podczas depilacji pach. Wiele pacjentek jednak opisuje swoje wrażenia raczej jako silne uczucie ciepła, nie jako ból. Najmniej problematycznym obszarem zabiegowym są nogi - w tym przypadku rzadko pojawia się dyskomfort. 

Czy depilacja IPL boli?

Depilacja światłem IPL jest bardzo komfortową metodą usuwania niepożądanych włosków. Pacjentki rzadko skarżą się na odczucia bólowe podczas tego zabiegu. Mechanizm działania tego zabiegu jest podobny, jak w przypadku klasycznej depilacji laserowej. Zabieg depilacji IPL polega jednak na emitowaniu intensywnego, pulsującego światła. Między impulsami występują odpowiednie przerwy, dzięki czemu skóra nie ulega nadmiernemu przegrzaniu.

Depilacja IPL jest skuteczna, a zarazem bezpieczna i bezbolesna. Bardzo rzadko powoduje podrażnienia, dlatego dobrze sprawdzi się nawet w obszarach, gdzie skóra jest szczególnie delikatna. Depilację IPL można więc zastosować bez problemu nie tylko na nogi, ale też pachy, okolice bikini, czy na twarz.

Czy depilacja SHR boli?

Depilacja SHR polega na generowaniu impulsów świetlnych, podobnie jak depilacja IPL. Jednak w tym przypadku osoba wykonująca zabieg ma większą kontrolę nad częstotliwością impulsów. Pozwala to precyzyjnie dostosować parametry do potrzeb danej osoby. Ponadto laser SHR zawiera także system chłodzenia, który niweluje nieprzyjemne odczucia.

Ten system depilacji warto polecić osobom, które obawiają się bólu i dyskomfortu. Depilacja laserowa SHR wykazuje wysoką efektywność i z powodzeniem można ją stosować na różne części ciała. Za pomocą tej metody można usunąć zarówno włosy ciemne, jak i te jaśniejsze.

Czy po depilacji laserowej pojawia się ból?

Ból podczas depilacji laserowej może wystąpić w niektórych przypadkach. Wiele zależy jednak od zastosowanej metody, obszaru zabiegowego oraz indywidualnej wrażliwości na ból. Sesja zabiegowa trwa jednak dość krótko (zwykle ok. 15-30 minut, w zależności od obszaru). Niektórzy jednak zastanawiają się, czy po zakończeniu depilacji mogą pojawić się nieprzyjemne odczucia.

Warto podkreślić, że ból po depilacji laserowej nie powinien się pojawić. Skóra może być jednak lekko podrażniona i zaczerwieniona. Najczęściej jednak wszystko wraca do normy w ciągu kilku godzin od wyjścia z gabinetu.   

Jak zmniejszyć ból podczas depilacji laserowej?

W celu zapewnienia sobie maksymalnego komfortu podczas zabiegu należy odpowiednio przygotować skórę do depilacji. Zalecane jest ostrożne ogolenie obszaru zabiegowego maszynką, tak aby nie spowodować żadnych podrażnień. Nie należy korzystać z depilatora, depilacji woskiem, ani depilacji chemicznej. Skóra powinna być też odpowiednio nawilżona. 

Przed zabiegiem nie należy korzystać z sauny, solarium, ani intensywnie ćwiczyć. Takie działania powodują bowiem podniesienie temperatury, co może wzmocnić nieprzyjemne doznania podczas depilacji laserowej. Podobne zalecenia dotyczą postępowania po zabiegu, kiedy nie należy też rozgrzewać skóry, ani wystawiać jej na promieniowanie słoneczne.

Umów się na konsultację

DR SKIN CARE

Klinika medycyny estetycznej w Warszawie.
ZADZWOŃ
CENNIKPORADYKONTAKT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram