Odwiedź nasz profil na FacebookOdwiedź nasz profil na Instagram

21/03/2023

Botoks na twarz - czy warto wykonać ten zabieg?

Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z zabiegu usuwania zmarszczek toksyną botulinową? Nie wiesz, czy jest to bezpieczna procedura i jak długo będzie utrzymywał się efekt? Podpowiemy Ci, czy warto zdecydować się na zastosowanie botoksu na twarz i na co zwrócić uwagę, aby zabieg był bezpieczny.

Botoks na zmarszczki - czy jest skuteczny? 

Botox na twarz czy warto wykonać ten zabiegWarto zacząć od wyjaśnienia, jak właściwie działa toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem. Substancja ta zmniejsza aktywność mięśni, przez co znikają istniejące już na twarzy zmarszczki, a nowe nie powstają tak łatwo. Jest to możliwe poprzez blokowanie połączeń nerwów z mięśniami, wskutek czego mięśnie przestają się kurczyć. Zaprzestanie ciągłych skurczów mięśni z kolei wpływa wygładzająco na skórę, która jest do nich przyczepiona. 

Botoks jest preparatem stosowanym w medycynie już od kilkudziesięciu lat i dokładnie przebadanym. Wiele badań wskazuje na jego wysoką skuteczność w połączeniu z dużym stopniem bezpieczeństwa. Przykładem są badania na bliźniaczkach, które opublikowane zostały w amerykańskim czasopiśmie medycznym „Archives of Facial Plastic Surgery”. 

Jedna z bliźniaczek przez 13 lat regularnie (2-3 razy w roku) stosowała botoks w rejonie czoła, druga zaś skorzystała z zabiegu jedynie 2 razy. Porównanie twarzy obu bliźniaczek po tym okresie ukazało wyraźne różnice. Osoba systematycznie otrzymująca zastrzyki z botoksu miała wyraźnie gładszą skórę na czole, praktycznie pozbawioną zmarszczek. Tymczasem u jej siostry wyraźnie widoczne były zarówno poprzeczne linie, jak i tzw. „lwia zmarszczka”. Co ważne, przez kilkanaście lat stosowania botoksu nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych. 

Jak zmienia się twarz po botoksie? 

Częstą obawą pacjentek może być nienaturalny wygląd twarzy po botoksie. Tymczasem, twarz po iniekcji odpowiednio dostosowanej ilości botoksu nie nabiera sztucznego wyglądu. Jedyną zauważalną różnicą w wyrazie twarzy jest jej większe rozluźnienie i wygładzenie skóry. Botoks nie daje więc efektu „zamrożenia”, jak niektórzy mogą sądzić, lecz jest to subtelne działanie. Mimika twarzy nadal pozostaje naturalna, mimo że aktywność mięśni jest ograniczona. 

Oczywiście, jeśli zabieg wykonywany jest przez osobę bez odpowiednich kompetencji, może zdarzyć się, że rezultat będzie przerysowany. Jednak w przypadku przeprowadzania zabiegu w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej, przez doświadczonego lekarza, nie ma takiego ryzyka. Nie należy na pewno poddawać się tej procedurze w zwykłych salonach kosmetycznych, bez nadzoru wykwalifikowanego specjalisty. Takie zabiegi są na ogół znacznie tańsze niż w gabinetach lekarskich, ale nie warto dać się skusić niskiej cenie.

Jak długo utrzymuje się botoks na twarzy? 

Efekt przeciwzmarszczkowy botoksu można zaobserwować w ciągu 2 tygodni od podania, a utrzymuje się on kilka miesięcy. Dokładny czas jest uzależniony od wielu czynników, m.in. siły mięśni, dawki i stosowania się do zaleceń pozabiegowych. Średni czas działania botoksu to 4-6 miesięcy. Jeśli mięśnie są bardzo silne, możliwe, że wrócą one do poprzedniego stanu nieco wcześniej, np. po 3 miesiącach. Mniejsza dawka preparatu wpływa również na to, że botoks będzie utrzymywał się krócej. 

Jest jednak szereg czynników zależnych od Ciebie, dzięki którym możesz przedłużyć czas działania botoksu. Najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń, które przekaże Ci specjalista wykonujący zabieg. Należą do nich przede wszystkim ochrona skóry przed wysoką temperaturą (rezygnacja z sauny i solarium) oraz unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. Ponadto, jeśli nie musisz, nie przyjmuj suplementów z witaminami z grupy B. Przez kilka godzin po zabiegu staraj się też nie uciskać skóry, nie wykonuj żadnych masaży, czy peelingów. 

Jakie są skutki uboczne botoksu? 

Usuwanie zmarszczek botoksem, tak jak inne zabiegi, wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku botoksu skutki uboczne zdarzają się rzadko i na ogół polegają na przejściowym zaczerwienieniu lub obrzęku. Może wystąpić też niewielkie zasinienie leczonego obszaru, ale nie jest to częste zjawisko. W bardzo nielicznych przypadkach może dojść do poważniejszych skutków, np. opadania powieki. Takie zdarzenia najczęściej jednak mają miejsce w sytuacji, gdy preparat podaje osoba do tego nieuprawniona, nieposiadająca odpowiednich kwalifikacji i wiedzy anatomicznej. 

Czy warto wykonać zabieg z botoksem? 

Podsumowując, toksyna botulinowa to skuteczny preparat przeciwzmarszczkowy, który jest bezpieczny w rękach doświadczonego specjalisty. Warto więc wykonać zabieg z botoksem, aby zlikwidować zmarszczki i opóźnić proces starzenia się skóry. Trzeba jednak pamiętać o jednym - należy zgłosić się do sprawdzonego gabinetu medycznego, w którym zadbają o Ciebie specjaliści. 

W Dr Skin Care pracują wykwalifikowani lekarze, którzy na swoim koncie mają już ponad 2000 wykonanych zabiegów medycyny estetycznej. Z botoksem mają do czynienia nieustannie, a z ich gabinetów codziennie wychodzą zadowolone klientki. W Dr Skin Care dbamy o to, aby wszystkie zabiegi były bezpieczne, skuteczne i komfortowe. Zgłoś się więc do nas, aby odpowiednio zatroszczyć się o swoją skórę!

Umów się na konsultację

DR SKIN CARE

Klinika medycyny estetycznej w Warszawie.
ZADZWOŃ
CENNIKPORADYKONTAKT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram